צרכנות מינימליזם והחיים בפשטות

ארון מינימליסטי: הצצה למלתחה של בלוגרית האופנה שני ספיבק

ארון מינימליסטי
תוכן עניינים

אני סופר מתרגשת לארח כאן בבלוג חוקרת אופנה, סטייליסטית ובלוגרית שאני סופר אוהבת ומעריכה-שני ספיבק. שני היא בעלת הבלוג הותיק “Blonde Bleach” שעוסק באופנה ברת קיימא ומלמד איך לבנות מלתחה חכמה, לחיות עם ארון מינימליסטי ועדיין להישאר פאשיוניסטה:) 

שני ספיבק בלוגרית אופנה Blonde Bleach
צילום: שני ספיבק

שני ספרי לנו קצת על עצמך:)

גרה בתל אביב, אמא לדריה ובת זוג למיכאל. אני חוקרת אופנה בהיבט הסביבתי שלה, מקדמת את הנושא בכל מדיה שרק אפשר ונהנית מכל רגע.

מזה שנה וחצי אני עובדת במוזיאון ארץ ישראל וזה לאחר עשור של עשייה מהנה בתחום הסטיילינג. 

לתחום נכנסתי לאחר לימודי עיצוב אופנה, בהתחלה עשיתי הפקות למגזינים, קטלוגים וקליפים ואחרי שהבנתי שהלב שלי נוטה לסטיילינג אישי-“עברתי צד”. 

אני עדיין נותנת שירותי סטיילינג אישי ללקוחות הוותיקות ובשאר הזמן מעבירה הרצאות על אופנה וסביבה ובניית מלתחה חכמה.

לפני שלוש וחצי שנים הקמתי קבוצת פייסבוק שנקראת “ארון מלא” שהפכה לקהילה של ממש, בקבוצה אנחנו מנהלות דיונים על אופנה, קיימות באופנה וצרכנות אופנה נבונה. בימי חמישי יש לחברות הקהילה אופציה למכור פריטי יד שניה במצב טוב. בקבוצה אני נותנת כלים להתמודד עם רצון לבזבז, מעלה תכנים על נזקי האופנה המהירה ואנו מתייעצות היכן ניתן לקנות אקולוגי, היכן ניתן למצוא מסיבות החלפות בגדים וכו’. 

מתי החלטת לפתוח את הבלוג שלך ומה הוביל אותך לזה?

את הבלוג “Blonde Bleach” העליתי ב-2009, הוא היה בין הראשונים באותה תקופה. מאוד רציתי שיהיה לי מקום נוסף לדבר על אופנה כי החברות והסביבה הקרובה יכלו לספוג את הנושא אבל לא יותר מידי. די מהר גיליתי שיש לבלוג עוקבים. אחרי שנה בערך, תחום הבלוגינג בארץ התפתח, התחילו השקות והצעות לשיתופי פעולה מעניינים.

מתי גילית את המינימליזם ורעיון הארון המינימליסטי? 
צילום: שני ספיבק

מתי גילית את המינימליזם ורעיון הארון המינימליסטי? 

התחלתי להבין את יתרונות הצמצום במלתחה כשפתאום העיר הוצפה בחנויות זולות שהציעו בגדים אופנתיים וסינטטיים. גם הארון שלי לא סבל ממדפים ריקים. השלב הראשון בצמצום המאסיבי היה לפני מעבר דירה, אני זוכרת שהוצאתי את תכולת הארון והחדר התמלא בהר ענק של טקסטיל.

חלק מהפריטים עדיין היו עם טיקטים. הייתי צריכה לסנן את הבגדים לאלה שאני לוקחת איתי וכאלה שאני צריכה להשאיר מאחורי.
אחרי מיון ארוך, נשארתי עם חצי מהכמות וכשעברתי לדירה עם ארון קטן יותר, הבנתי שעלי לצמצם עוד.
זה תהליך, זה לא קורה ביום ולכן אני מלמדת גם את הלקוחות שלי לא להיבהל אם הן לא מצליחות לבנות ארון מינימליסטי בכמה שעות.
מאז (עברו שמונה שנים), אני חיה עם ארון קטן. זה קל וזה מאוד נוח ואין יום שאני לא מקבלת מחמאות על האאוטפיט שלי:)

איך צריכה לדעתך להיראות מלתחה מינימליסטית מוצלחת?

לטעמי, מלתחה קטנה ומוצלחת היא כזו שבה כל הפריטים “מתקשרים” אחד עם השני, שכל הפריטים בה עושים לך מצב רוח והם נוחים ויפים בשבילך.
כמות הפריטים במלתחה שלי נעה בין 23-25, אני לא מקבעת אותה.

אם בא לי להחליף חולצה, חצאית או שמלה, אני מחליפה.לא מוסיפה, מחליפה. המלתחה משתנה עם העונות, מלבד כמה חולצות טי שאני לובשת גם בחורף, שאר הבגדים מתחלפים. חשוב מאוד לא לאחסן את הפריטים העונתיים יחד עם הפריטים הלבישים, זה יוצר עומס בעיניים.

פריטי החורף מחכים לעונה הקרה במקום האחסון ולא בארון בו אני משתמשת כרגע. פריטי החובה שלי לקיץ :חולצות טי, חצאיות מידי, שמלות וסנדלים ומיולס.

צילום: שני ספיבק

אילו פריטים מהארון שלך היית מגדירה כ”מנצחים”, כאלו שאת לובשת שוב ושוב ומהווים חלק מרכזי מהמלתחה שלך?

ואוו. אני באמת אוהבת את כל הבגדים שלי, נראה לי שזה כמו ששואלים אמא איזה ילד היא אוהבת יותר 🙂

איך המעבר למלתחה מצומצמת שינה את האופן שבו את קונה? על מה את מקפידה כשאת רוכשת בגדים?

אני קונה לפי רשימת מכולת- רק מה שאני צריכה. הרשימה הזו מדויקת עד לרמה של הרכב הבד שאני צריכה. אני מכניסה פריט חדש רק לאחר שהוצאתי אחד שכבר לא בשימוש.

איך המעבר למלתחה מצומצמת שינה את האופן שבו את קונה? על מה את מקפידה כשאת רוכשת בגדים
צילום: שני ספיבק

מאיפה את אוהבת לרכוש את הבגדים שלך?

אשתדל לא לעשות פרסומת סמויה:) כמקדמת נושא של אופנה הוגנת, אני רוכשת אך ורק במקומות שעונים להגדרה הזו. בארץ בעיקר אצל מעצבים מקומיים שמייצרים בכמויות קטנות בתנאים הוגנים. מאוד אוהבת חנויות יד שניה אבל הכי הכי אוהבת פריטים שמגיעים אלי מחברות או כאלה שאני לוקחת מאמא שלי.

מה דעתך על אתגרים כמו ה-333 ואחרים בסגנון שצצו לאחר עליית הפופולריות של מלתחת הקפסולה?

מכירה את האתגר, לא ניסיתי אותו. אני חושבת שהאתגרים האלה מאוד אינדיבידואלים לכל אחת, זה כמו דיאטה – כל אחת ומה שעובד לה יותר טוב.
בקבוצת הפייסבוק שלי העליתי מספר אתגרים שהמצאתי, פעם זה היה אתגר בניית קפסולה, פעם אתגר הבגדים שלא לבשנו הרבה זמן ומספר פעמים עשינו את אתגר ה”חודש ללא קניות”. אתגרים זה כיף ואם עושים אותם יחד עם עוד משתתפים זה יותר אפקטיבי לדעתי.

אתגר 333 מלתחת הקפסולה
צילום: שני ספיבק
צילום: שני ספיבק

איזה טיפ תתני למי שרוצה להתחיל לצמצם את המלתחה ולא יודעת מאיפה להתחיל?

תפני לך שלוש-ארבע שעות פנויות, שימי מוזיקה שאת אוהבת ובקבוק מבעבע או כל משקה שעושה לך טוב.

כשמדובר בארונות של לקוחותיי, אני מתחילה בלהוציא את תכולת הארון החוצה ולמדוד כל פריט כדי להבין האם הפריט מתאים לגזרה שלי, האם הוא נוח, האם הוא במצב מצוין או מצריך תיקונים.
לאחר המיון, אני משאירה רק את הפריטים המעולים ורק כאלה שעובדים אחד עם השני. חשוב מאוד להבין שאת הפריטים שאנחנו לא מחזירות לארון אפשר למכור או למסור לחברה. עניין מכירת הפריטים מהארון שלנו יושב על נקודת הערך של הפריט. בטוחה שאחרי שתנסי למכור כמה פריטים, תביני באיזו קלות התרגלת לקנות אופנה.

מה נותן לך השראה? האם יש בלוגים בנושא שאת אוהבת במיוחד?

אני לא עוקבת אחרי בלוגים כדי לקבל רעיונות סטיילינג, כמו שהזכרתי קודם – כל אחת היא עולם ומלואו ומה שעובד אצל אחת לא עובד אצל אחרת.

אני עוקבת אחרי בלוגים שמדברים על אופנה הוגנת, על יוזמות סביבתיות סביב האופנה ודברים שאנשים יוצרים מבגדים שהיו פעם בשימוש. 

לסטיילינג אני שואבת השראה מאומנות ומהטבע, למשל כשאני יוצאת לטיול עם הבת שלי בפארק ואני רואה פריחת הסיגלון והשילוב שלו עם בוגונביליה צבעונית, אני בונה בראש אאוטפיט בגוונים האלה. אותו הדבר כשאני מסתכלת על ציורים.

האם את מרגישה שעם עליית הפופולריות של המינימליזם בארץ המודעות למלתחה מצומצמת עלתה, או שיש לנו עוד דרך ארוכה בתחום?

אני בהחלט רואה עלייה במספר המתעניינות במלתחה חכמה. זה סופר משמח אותי ועל הדרך אני גם מסבירה על נזקי תעשיית האופנה, כדי שהעניין במינימליזם לא יחלוף מהר כמו עוד טרנד תורן 🙂

צילום: שני ספיבק

**כדי להמשיך להתעדכן בתכנים המעולים של שני ולקבל טיפים לבניית ארון מינימליסטי אתם מוזמנים להצטרף לקהילת הפייסבוק שלה “ארון מלא“.

 

רוצים לקבל עדכונים על כתבות נוספות? רשמו את המייל שלכם בתחתית המסך והכתבה הבאה תישלח ישירות אליכם:)

שיתוף ב facebook
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב reddit

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

קופון 15% הנחה Ripple Yoga

קוד הקופון:

simpleliving

קבלת קופון

לקבלת הקופון הכניסו את הפרטים הבאים: